Další informace o Skotsku

Počasí:

Skotské počasí je mírně oceánské. Na území Skotska jsou teplé zimy a docela chladná léta. Počasí je velmi proměnlivé a nevyzpytatelné. Zdejší klima je oteplováno Golfským proudem, takže západní část Skotska je mnohem teplejší než východní část. Skotsko je však především zemí velkých a vydatných srážek, ty se ovšem také nápadně liší podle oblasti. Nejvíce srážek je v západní části Skotska, v oblasti Highlands. Nejméně srážek je pak v nížinné oblasti na východě země.

Doprava:

Skotsko je s Anglií velmi dobře propojeno velmi moderními silnicemi, železniční síti i leteckou dopravou. V samotném Skotsku má na starosti autobusovou dopravu Skotské národní sdružení. S autobusy Skotského národního sdružení se dostanete do všech větších skotských měst. Budete-li však putovat na ostrovy, které se nacházejí na západním pobřeží Skotska, budete muset využít lodní dopravu. Největším lodním přepravcem je společnost Caledonian MacBrayne, která zajišťuje lodní dopravu především mezi západním pobřežím a ostrovy. Další významný lodní dopravce je společnost Northlink Ferries, která pro změnu zajišťuje spojení zejména na Orkneje a Shetlandy.

Administrativní dělení země:

Skotsko se dělí na 32 administrativních jednotek. Zde je seznam všech 32 oblastí: 1. Caithness 2. Sutherland 3. Ross-shire 4. Cromartyshire 5. Inverness-shire 6. Nairnshire 7. Morayshire 8. Banffshire 9. Aberdeenshire 10. Kincardineshire 11. Angus 12. Perthshire 13. Argyll 14. Bute 15. Ayrshire 16. Renfrewshire 17. Dumbartonshire 18. Stirlingshire 19. Clackmannashire 20. Kinross-shire 21. Fife 22. West Lothian 23. Midlothian 24. East Lothian 25. Berwickshire 26. Roxburghshire 27. Dumfriesshire 28. Kirkcudbrightshire 29. Wigtownshire 30. Lanarkshire 31. Selkirkshire 32. Peeblesshire