Chorvatsko

Lovran

říj 13 2015

Lovran je malé prázdninové letovisko, které se nachází na severovýchodním pobřeží Istrie. Obec Lovran leží na úpatí vysokého pohoří Učka a nejbližším velkým městem je pět kilometrů vzdálená Opatije. Letovisko Lovran se může pochlubit křišťálově čistým mořem a krásně zelenými parky se stromy, které v letních měsících poskytují blahodárný stín.


V Lovrani jsou malé lázně
Lovran je velmi populární prázdninové letovisko, protože je malé, ale zároveň dobře vybavené. Obec Lovran se rozvinula kolem malého středověkého jádra, kterému vévodí staré opevnění. Velkou výhodou letoviska je jedenáct kilometrů dlouhá promenáda, která spojuje Lovran s nedalekou Opatiji. Lovran není jenom příjemné letovisko u Jaderského moře, ale také významné lázeňské a zdravotnické středisko s ortopedickou léčebnou. Do zdejších lázní jezdila například rodina prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

DSC03103

Střed města foto Černý tulipán


Příznivé podnebí
Lovran má velmi příznivé podnebí, protože celá obec je chráněná velkým horským hřebenem. V zimních měsících tento horský hřeben chrání město před nepříjemnými studenými větry a během letních měsíců zmírňuje vysoké teploty, takže zde nejsou taková vedra.


Hlavní památky
K hlavním architektonickým památkám patří zejména místní katolický kostel sv.Juraj, který byl postaven ve 14. století. Kostel najdete na hlavním náměstí. Kostel byl barokně přestavěn, nicméně zvonici má románskou a odlišuje se od kostela sytě žlutou fasádou. Uvnitř kostela je několik pozdně gotických fresek. Kostel byl zasvěcen svatému Jurajovi, což je také hlavní patron celého města. Kolem kostela je několik krásných domů s průčelími ve stylu benátské gotiky. Z historických staveb stojí ještě za zmínku věž a brána Stubiza. Pro milovníky historie stojí za pozornost pamětní deska, kterou najdete na náměstí Svobody. Na této desce se v latině a v italštině připomíná, že v roce 1845 navštívil obec saský král.

DSC03114

Lovran foto Černý tulipán


Krásná promenáda
Lovran se rovněž může pyšnit krásnou promenádou. Pokud budete v Lovrani na dovolené, vřelé doporučuji projít se z Lovraje směrem do obce Ika. V této části promenády jsou totiž nádherné lovranské vily, které jsou architektonickou chloubou města. Kolem těchto honosných vil jsou nádherné kvetoucí zahrady, které neodmyslitelně patří k slunnému Chorvatsku.