Chorvatsko

Varaždín

led 13 2015

Chorvatské město Varaždín je situované na severu Chorvatska. Od hlavního města Chorvatska je Varaždín vzdálen zhruba sto kilometrů, od hranic s Maďarskem pak pouhých třicet kilometrů. V současné době má toto chorvatské historické město něco málo přes 48 000 obyvatel.


Město plné historických památek
Severní Chorvatsko není u českých turistů příliš v kurzu, což je rozhodně škoda, protože i na severu Chorvatska najdete celou řadu pěkných a zajímavých míst. Jedním z nich je také Varaždín, který sice neleží u moře, ale je plný historických památek.


Elegantní Varaždín
Varaždín určitě stojí za návštěvu, protože je to elegantní a půvabné město, které má co nabídnout. Historický Varaždín, který byl založen už v roce 1181, je plný především nádherných barokních paláců, které jsou převážně z 18.století.

DSC01164

Centrum města foto Černý tulipán


Krásná pěší zóna
Varaždín je pěkně opravené město, které má středoevropský charakter. Krásné barokní domy, paláce a sakrální stavby jsou podobné těm, které uvidíte také u nás nebo v Rakousku. Historické jádro město je však malé a dá se projít za pár hodin. V centru města je navíc velká pěší zóna, která je sympatická, protože vás zde neohrožují auta. Četné historické domy jsou upravené, takže Chorvati se opravdu snaží. Město je navíc plné venkovních kaváren a sympatických malých obchůdků.

DSC01181

Historické památky města foto Černý tulipán


Paláce a kostely
Největším kostelem ve městě je katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v polovině 17. století. Uvnitř katedrály stojí za povšimnutí především nákladný barokní oltář, kterému vévodí hlavní oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie. Obraz je zajímavý také tím, že je téměř stejný jako slavný obraz italského malíře Tiziana. V letních měsících se zde večer konají koncerty barokní hudby. Dalším sakrálním stánkem ve městě je kostel svatého Jana Křtitele, který stojí na náměstí krále Tomislava. Mezi nejpěknější paláce ve městě patří palác Herzerů, ve kterém je umístěné Entomologické oddělení Městského muzea.


Další zajímavé stavby města
Mezi největší lákadla města patří zámek a Městské muzeum. Zámek má krásnou bílou fasádu a pěkné bašty. Poslední přestavba zámku proběhla v 16.století, takže zámek nese rysy italské renesance. Varaždín se ještě může pochlubit Galerii starých a moderních mistrů a Národním divadlem.