Chorvatsko

Brač – ostrov s nejkrásnější pláží Jadranu

zář 18 2014

Největší ostrov Dalmácie a třetí největší ostrov jadranského soustroví, se šířkou 12 km, délkou 44 km a 14 tisíci obyvateli, to je Brač. Ten má ještě dvě prvenství: tyčí se na něm Vítova hora (778 m), nejvyšší hora ostrovů Jaderského moře, a podle mnohých se u pobřeží města Bol rozkládá nejkrásnější pláž Jadranu: Zlatý mys.

brac 500x375

Užijete si sporty, které doma nezkusíte: jachting a potápění

Turisty oblíbené jsou rozsáhlé písčité a oblázkové pláže a široké možnosti sportovního vyžití v nádherné přírodě tohoto ostrova kousek od Splitu: windsurfing, jachting, potápění, tenis, ale i paragliding (kvůli němu se nadšenci vydávají právě na Vítovu horu). V Brači je široká nabídka ubytování, zahrnující apartmány, hotely i soukromé domky a vily.

Pokocháte se pohledem na starověké kyklopské zdivo

Milovníkům historie hraje na jejich notu fakt, že Brač byl osídlen od paleolitu. Své stopy zde proto zanechala spousta kultur a historických období: ať už se jedná o ilyrské (kyklopské) hradby, zvláštní nízké chýše z místního lomového kamene, které sloužily pastevcům, mauzolea, starobylé kostelíky z 9.–12. století, nebo renesanční kostely a kláštery.

Nádherný středověký klášter stojí kolem jeskyně

Za prohlídku rozhodně stojí Skalní klášter Blaca, který turisté kupodivu příliš nevyhledávají. Snad proto, že přímo k němu nevede žádná pohodlná přístupová silnice a kus cesty se musí jít pěšky. První mniši sem přišli v 16. století a k jeskyním začali “lepit” svá obydlí a hospodářské budovy. Dnes jsou součástí klášterního komplexu Poustevna Blaca (Pustinja Blaca) nádherné klášterní kamenné síně, hvězdárna a renesanční kostel s barokními úpravami.

Exotický dojem umocňuje středomořská příroda a spousta slunečních paprsků

Krásné na Brači je to, ať už se vydáte za architektonickými památkami nebo za vymoženostmi současnosti, vždycky budete obklopeni nádhernou středomořskou přírodou. Lány olivovníků, vinné révy a mandloní ve vnitrozemí kolem vesnic, ovce pasoucí se na loukách, zeleň v podobě zakrslých stromů a bylin, borové lesy… To vše umocňuje exotický zážitek z ostrova, kde skoro pořád svítí slunce. Z ostrova, na němž je radost prožít dovolenou.