Chorvatsko

3 nejlepší tipy na potápění v Chorvatsku

srp 21 2014

Co si představíte pod slovním spojením „dovolená v Chorvatsku“? Prosluněné oblázkové pláže, které lemuje tyrkysově modré moře? Příjemné kavárničky a chorvatské taverny, kde servírují jednu specialitu za druhou? Zlatavé západy slunce, jejichž magická síla vám nedá spát? Nebo snad tajuplné ostrovy, které jsou doslova jako stvořené pro dobrodružné Robinsony?

Ať už vás při představě této oblíbené letní destinace napadne cokoli, jistě se ve vaší mysli prohánějí také zážitky spojené s potápěním a šnorchlováním. Pokud jste světu pod hladinou zcela propadli nebo jeho tajemství plánujete prozkoumat v nejbližší době, máme pro vás tři tipy na místa, kde si na své přijdou jak potápěči-začátečníci, tak zkušení matadoři.

Tajuplná Istrie

potapeni

Istrie nenechává nikoho chladným. Jedni ji milují, druzí zatracují. Členitý reliéf, spousta menších poloostrovů a plážiček, které jsou ukryty zrakům zvídavých turistů, doslova vybízejí k prožití nezapomenutelné dovolené s nádechem romantiky. Ovšem Istrie není pouze oblíbenou destinací zamilovaných párů, ale také potápěčů, kteří se sem sjíždějí z celé Evropy. Není se čemu divit – několik potápěčských škol, spousta lodních výletů primárně určených k zábavě pod hladinou napovídá, že je zde v moři opravdu mnoho k prozkoumání. Oblíbené destinace potápěčů jsou kolem městečka Pula a poloostrova Kamenjak. 

Ostrov Pag je rájem potápěčů

Také chorvatské ostrovy mohou potápěčům nabídnout netradiční zážitky. Konkrétně ostrov Pag, který je součástí Severní Dalmácie má zcela ideální podmínky pro šnorchlování. V hlavní sezóně zde můžete navštívit několik potápěčských škol a základen, kde vám propůjčí veškeré vybavení a dopraví na místa, kde vás pod hladinou čekají mnohá doposud neodhalená tajemství. Prozkoumávat zde můžete nejen tajuplné modré jeskyně, ale také vraky potopených lodí, amfory i živoucí korály, na kterých vegetuje celá škála roztodivných živočichů i několik druhů endemitů.

Národní park Kornati v Severní Dalmácii

A u Severní Dalmácie ještě chvíli zůstaneme. Od Pagu se však přesuneme k národnímu parku Kornati, který jak už napovídá, nabízí nejen krásnou přírodu, nevšední scenerie, bohatou faunu a floru, ale také bohatý podmořský život. I zde si přijdou na své všichni milovníci podmořských krás a tajuplného modravého ticha, jež je balzámem nejen pro tělo, ale zejména pro duši. Kdo jednou objeví krásu, jež mořská hladina skrývá, bude se chtít do tohoto magického světa vracet při každé – byť i sebemenší příležitosti.