Blog cestovatele

Nejkrásnější filmové lokace IX: skotské Glencoe

lis 22 2015

Ve dvacáté třetí bondovce Skyfall z roku 2012 jste možná zatajili dech, když se James Bond vracel ke svým skotským kořenům. Je to důkaz mimo jiné toho, že kromě krásných žen a technologických vychytávek dokáže tajný agent nabídnout i dechberoucí pohled do krajiny.

Skyfall není prvním filmem ze série o Jamesi Bondovi, který se odehrává ve Skotsku, nýbrž čtvrtým. A Daniel Craig je čtvrtým představitelem Bonda, který natáčel ve Skotsku. A víte, proč má James Bond skotské předky? Na autora bondovek Ian Fleminga, udělal prý velký dojem Sean Connery, a tak se rozhodl obohatit rodokmen svého hrdiny o skotské kořeny.

Glencoe

Krása skotského Glencoe - autor: Gil Cavancanti - commons.wikimedia.org

Rodinné sídlo Bondů se v knize i filmu nachází (a také se i natáčelo) v Glencoe. Jedná se o překrásné divoké údolí ve Skotské vysočině. Ne nadarmo je považováno za nejkrásnější místo ve Skotsku. Je součástí národní přírodní oblasti Ben Nevis a Glen Coe.

Celé údolů má tvar písmene U, bylo totiž vytvořeno působením ledovců v dobách ledových. Na délku měří okolo 16 kilometrů a dno má šířku až 700 metrů, přičemž šířka Glencoe se v některých místech zužuje i o polovinu.

Do Glencoe každoročně míří spousta turistů, kteří se chtějí nechat očarovat divokou krajinou a krásou hor tyčících se nad údolím. Jiné sem zde táhnou turistické a horolezecké možnosti nebo také historie (v 17. století zde došlo k nechvalně proslulému masakru v Glencoe).

Ve filmu Skyfall si můžete Glencoe v plné kráse užít třeba ve scéně, ve které Bond řídí svého Astona Martina a míří k rodinnému sídlu. Jede po známé silnici A82, která se vine v údolí dole mezi vrcholy hor. Právě tato silnice je tolik oblíbená mezi turisty, kteří využívají její skvělou polohu v blízkosti jejich horolezeckých a turistických cílů.

A kdo ví? Možná sem jednou zamíříte i vy, abyste si vychutnali pochmurnou krásu domova Bondových předků.