Blog cestovatele

Evropské poutní cesty III.: Via Nova

říj 11 2015

Po jedné z nejstarších a nejznámějších evropských poutních cest Via Francigena vedoucí do Říma si představíme další stezku pro poutníky. Nazývá se Via Nova a má síť cest jak po Rakousku a Německu, tak i Česku.

Via Nova (což znamená Nová cesta) je moderní poutní cestou pro 21. století, navazuje však na tradici poutnictví, která sahá až o mnoho století zpět. Via Nova nabízí poutníkům možnost projít stezky dlouhé přes 280 kilometrů na území Rakouska a Německa, a to například v oblasti Dolního Bavorska, Horního Rakouska a Salzburských jezer až do Čech. Česká část poutní cesty má přes 160 kilometrů a zavede vás třeba přes šumavské hřebeny až ke Svaté Hoře u Příbrami.

Via Nova

Takto vypadá značení pro poutníky. - autor: ŠJů - commons.wikimedia.org

Poutní cesta Via Nova se od těch tradičních v lecčem liší, je pojata spíše volněji a moderněji. Jedním z největších rozdílů je, že Via Nova nemá pevně daný cíl, nějaké poutní místo, ke kterému směřují všechny její cesty (jako je například Santiago de Compostella cílem Svatojakubské cesty). Zaměřuje se spíše na průběh samotné cesty než její fyzický cíl. Jak se dočtete na oficiálních stránkách Via Novy: „Už sama cesta je cíl.“ Sama cesta je tím, co vám poskytne prostor pro hledání sebe sama či odpovědí o otázkách lidského bytí.

Trasa poutní cesty vede převážně po turistických trasách, které jsou přehledně značené a opatřené i informačními tabulemi s informacemi pro poutníky. Procházet budete lesnatou krajinou, po polích i stráních, podél řek i šumavským podhůřím. V průběhu cesty také potkáte zajímavá místa jako hrady, zámky či kostely, kde stojí za to se zastavit.

Po cestě jsou také připravené tipy k levnějšímu ubytování pro poutníky i stravování, abyste mohli nabrat energii a pokračovat v pouti. Poutníci jsou vítání tradičně chlebem se solí a vodou.

Stejně jako na Svatojakubské cestě máte i na Via Nova možnost pořídit si takzvaný poutní pas (na požádání ho dostanete na startovacích místech pouti) a sbírat do něj razítka z míst trasy pouti. Seznam míst, kde vám razítko dají, najdete na této stránce: http://www.poutnicesta-vianova.cz/.