Blog cestovatele

Vinařská turistika 5.

čen 02 2014

V páté části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Prušánky, která se nachází necelých čtrnáct kilometrů od Hodonína. V obci, která má zhruba 2200 obyvatel, je nádherná oblast historických sklepů, kterým se říká Nechory.

Nechory leží zhruba jeden kilometr od centra Prušánek. Jedná se o pozoruhodnou vinařskou lokalita, kterou tvoří malebné vinné sklepy. V současnosti zde napočítáte více jak čtyři sta padesát vinných sklepů, takže je to příjemná část Prušánek s malým pitoreskním náměstíčkem.

nechory 003

Vinné sklepy v Nechorách foto Černý tulipán

Nechory v Prušánkám stojí určitě za návštěvu, protože zdejší vína jsou opravdu kvalitní. Navíc si zde přijdou na své všichni milovníci folklórní historie, protože vznik Nechor je velmi neobvyklý. Vinné sklepy v Průšánkách totiž v minulosti byly postaveny blíže centra obce. Bylo to na cestě do sousedních Čejkovic, kde rovněž stál nejbližší římskokatolický kostel. To byl však velký problém, jelikož při cestě na nedělní mši se v nich zastavovali prušánečtí muži, takže velká většina mužů se na nedělní bohoslužby vůbec neobjevila v kostele. Řešení bylo nasnadě, majitelé tehdejších vinných sklepů nechali všechny sklepy postupně zbourat a vystavěli si nové sklepy v dnešních místech, kde stojí, což je od kostela naštěstí docela daleko. Takhle tedy vznikla vinařská část Nechory.

nechory 007

Vinařská oblast Nechory foto Černý tulipán

 

Mezi nejzajímavější vinařské slavnosti zde patří takzvané Zarážání hory, což je starobylý vinařský svátek, který se zde koná první sobotu v září. Tento svátek začíná první sobotu v září při západu slunce. Slavnost začíná tak, že místní muži nesou na ramenou oloupaný kmen a zpívají píseň Sobotěnka ide "horu". Na kmenu je přivázaná pestrobarevná kytice společně s láhvemi červeného a bílého vína. Kmen se pak zasadí do předem vykopané díry a upevní jej dvanácti kolky, které mají znamenat dvanáct měsíců v roce. Pak starosta obce přečte vinařské artikule, v kterých se mimo jiné připomíná přísný zákaz vstupu do vinohradu po jejich uzavření. Poté čtyři střelci vystřelí z pušek na čtyři světové strany a místní vinaři společně obcházejí "horu" a vlastní sekerkou slabě poklepou na všech dvanáct kolků. Tím je slavnost Zarážání hory skončena a vinaři jdou do svých malebných sklípků slavit. 

Šestý díl seriálu najdete zde

Čtvrtý díl seriálu najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou