Anglie

Na prohlídku Buckinghamského paláce si vyčleňte alespoň půl dne

úno 20 2013

V tomto článku se dozvíte, co si nesmíte nechat ujít v Buckinghamském paláci. Poradíme vám, jak se jednotlivé prohlídky liší, kolik stojí vstup a co můžete klidně vynechat.

Palác byl postaven v roce 1705 jako sídlo pro vévodu z Buckinghamu. O století později se stal domovem královské rodiny. Pro veřejnost je palác otevřen každý rok v červenci a srpnu, kdy je královna mimo sídlo na oficiálních návštěvách v zahraničí. Letos je otevřeno od 30. června do 8. července a od 31. července do 7. září. Právě kvůli krátké otevírací době je nutné si lístky rezervovat dopředu online nebo telefonicky.

backingham mala

Buckinghamský palác

Prohlídky po Buckinghamském paláci probíhají buď s průvodcem a nebo si můžete zapůjčit audio průvodce. Nejlepší je koupit si Flexibilní lístek za 32 £, se kterým se můžete podívat do veřejnosti zpřístupněných reprezentačních místností, královských stájí, Queen's Gallery a prohlédnout si tak vše, co palác nabízí. Na tuto prohlídku si určitě vyčleňte celé dopoledne nebo odpoledne.

Reprezentační místnosti a architektura Johna Nashe

Reprezentačních místností je v paláci celkem 661 a z toho je pouze 19 zpřístupněno veřejnosti. Při jejich prohlídce se dostanete do Obrazové galerie královny Viktorie, kde se nachází obrazy malířů Van Dycka, Rembrandta a nebo třeba Vernera. Modrý přijímací pokoj vás zaujme svým rýhovaný stropem navrženým anglickým architektem Johnem Nashem, Bílý přijímací pokoj slouží k přijímání zahraničních velvyslanců a v Plesovém sále se konají státní recepce a bankety.

Mimo vnitřku Buckinghamského paláce si můžete prohlédnout i královské zahrady, které obývají divoká zvířata. Vstup do zahrad s průvodcem vás vyjde na 27 £. V ceně tohoto vstupu je i prohlídka reprezentačních místností.

Queen's Gallery

V jižním křídle Buckinghamského paláce se nachází Queen's Gallery, zde po celý rok probíhají další doprovodné výstavy. Původně bylo toto místo navrženo Johnem Nashem jako skleník, za druhé světové války bylo ale poškozeno při náletu. Poté došlo k přestavbě a Queen's Gallery byla otevřena roku 1962.

Královská sbírka je souborem maleb, kreseb, miniatur a rytin. Díla se zde objevují v pravidelně obměňovaných výstavách. Jedna z nejlákavějších výstav je momentálně ukázka královniných šperků – diamantů. Expozice je bez průvodce a vstup stojí 18 £.

Královské stáje a výměna stráží

Královské stáje stojí jižně od paláce. Jsou zde zaparkovány přepychové vozy královské rodiny, které se používají při oficiálních událostech. Mezi ně patří například Zlatý kočár z roku 1762, který se používá při korunovacích a nebo Skleněný kočár užívaný pro královské svatby. Stáje navrhl v roce 1820 opět John Nash a i dnes jsou příbytkem královniných clevelandských hnědáků a windsorských šedobílých koní.

buckingham straz

Stráž Buckinghamského paláce

Pokud budete mít pocit, že nesmíte opustit Londýn, aniž byste viděli výměnu stráží, nenechte se mýlit. Jediné, co při půlhodinovém ceremoniálu budete moci obdivovat, budou jasně červené uniformy kontrastující s černými čepicemi z medvědí kožešiny. Ale jen pokud si stoupnete dobře. Jinak budete obdivovat leda tak záda turisty před vámi. Nemusíte mít proto černé svědomí, pokud výměnu stráží nestihnete.