Anglie

Nejkrásnější filmové lokace VII: Chatsworth House

srp 25 2015

V roce 2005 natočil režisér Joe Wright další z mnoha adaptací nejslavnějšího románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Pokud jste film viděli, určitě vám neuniklo, že se natáčel v opravdu nádherných lokacích anglického venkova. Jedním z těchto míst je i Chatsworth House, o kterém si řekneme více v tomto článku ze série o filmových lokacích.

Chatsworth House okamžitě poznáte – je to ta honosná stavba, která byla fiktivním domovem pana Darcyho. Ve skutečnosti je to zámek, který naleznete v Anglii v hrabství Derbyshire asi 6 kilometrů od města Bakewell. Místo pana Darcyho tu však sídlí vévoda z Devonshiru s manželkou.

Chatsworth House

Chatsworth House a atmosféra anglického venkova - autor: Rob Bendall – commons.wikimedia.org

Chatsworth House leží na východním břehu řeky Derwent a je zasazený ve středu přírodního parku plného lesů, skal a vřesovišť, tedy přesně v srdci pravé anglické krajiny. To jste si mohli všimnout i ve filmu ve scéně, kdy Lizzie Bennetová přijíždí v kočáru k Chatsworth House a poté obdivuje nádheru a honosnost sídla.

Zámek je také známý pro své umělecké sbírky, které čítají vzácné sběratelské kousky z antického Říma a starověkého Egypta, sochy Rembrandta, Reynoldse a Veronese a také moderní umění od současných známých umělců. To vše je přístupné veřejnosti, stejně jako 30 pokojů, které si můžete prohlédnout při prohlídce.

Nenechte si ujít ani procházku ve zdejší zahradě a parku. Každoročně se sem prý zajede podívat až 300 000 návštěvníků, kteří obdivují nejen přírodní krásy, ale sbírky umění z různých století, fontány, vodotrysky, květinové záhony, sochy a mnoho dalšího. Perličkou je, že o zahradu se stará celkem 20 zahradníků, kteří zde pracují na plný úvazek.

Do Chatsworth House se můžete zajet podívat po celý rok kromě vánočních svátků a 1. ledna. Zahrada a zámek jsou otevřené od 11 hodin a zavírají o půl šesté (zámek) a v šest hodin (zahrada). Kromě toho máte také možnost navštívit zdejší farmu a dětské hřiště, kde mají pro vaše ratolesti nachystaný speciální program. V areálu se nachází také několik restaurací, kaváren a obchůdků se suvenýry.

Za vstupné se platí podle toho, jestli chcete navštívit vše (zámek, zahrady, stáje, farma, dětské hřiště) nebo jen některé z atrakcí. Plné vstupné stojí 22 liber pro dospělého, 20 liber pro důchodce a studenty, 16 liber pro děti. Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) vyjde na 68 liber.