Anglie

Hadriánův val

říj 21 2014

Kdo by z hodin dějepisu neznal Hadriánův val? Méně z nás však mělo tu možnost ho spatřit na vlastní oči. Pojďme si o tomto starobylém opevněné říct něco víc.

Hadriánův val se táhne napříč od hranic se Skotskem napříč severní částí Anglie a končí na západním pobřeží. Je to kamenné a hliněné opevnění, které zde stojí již od 2. století, kdy tvořilo po přibližně 300 let severní hranici římské říše a sloužilo jako obranný val, který měl zemi chránit před nájezdy kmenů ze Skotska.

Stavbu valu nařídil roku 122 římský císař Hadrian. Val se stavěl po šest let. Antoinius Pius, Hadrianův nástupce, val opustil a vystavěl asi 160 kilometrů na sever Antoniův val, nové opevnění, které však nebylo tak účinné zejména kvůli Antoniově neschopnosti udržet v oblasti mír. Roku 164 se Marcus Aurelius opět vrací na Hadrianův val, který se znovu stal hranicí říše. Svůj účel val ztratil v roce 410.

Hadriánův val

Hadriánův val - commons.wikimedia.org

Od té doby chátral a sloužil spíše jako zdroj kamene na stavbu. Teprve až v 17. století se Hadrianův val dostal do popředí zájmu historiků a archeologů. Od roku 1987 je Hadrianův val, nebo spíše to, co z něj za ta staletí zbylo, zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Hadrianův val je dlouhý neuvěřitelných 117 kilometrů. Jeho střežení vyžadovalo postavit hlídku na každém kilometru a půl, tudíž na celém valu bylo 14 táborů a asi 80 bran, mezi nimiž stála strážní věž. V některých místech měří Hadriánův val až 5 nebo 6 metrů do výšky a na šířku může mít až 3 metry. Z východu byl val stavěn z kamenných kvádrů, ze strany západní byl původně postavený z rašelinových bloků a hlíny, ale později přestaven z kamene. Celý val střežilo průměrně asi 9000 mužů, tento počet však v průběhu let kolísal.

Ať už se rozhodnete prohlédnout si Hadriánův val kdekoli na jeho délce přes 100 kilometrů, můžete narazit také na mnohé římské pevnosti, lázně či také muzea.