Anglie

Westminsterský palác

srp 18 2014

Patří k nejznámějším budovám v Londýně a kromě popularity u turistů je také důležitým politickým sídlem. Ano, řeč je o Westminsterském paláci.

Westminsterský palác je Londýňany také označován jako Palace of Westminster nebo Houses of Parliament. Tato honosná budova na severním břehu řeky Temže v obvodu Westminster se nedá přehlédnout, a to nejen kvůli své velikosti, ale také nádherné architektuře. Možná proto je jednou z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších budov v hlavním městě Anglie. Jeho součástí je také neméně oblíbený Big Ben.

Westminsterský palác je sídlem Parlamentu Spojeného království, které sestává ze Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Některé části budovy se datují až do 11. století – nejstarší částí je takzvaná Westminster Hall z roku 1097 – což prozrazuje, že palác byl svědkem mnoha historických událostí. Původně sloužil jako sídlo anglického panovníka, a to až do 16. století.

Westminsterský palác

Westminsterský palác a řeka Temže - autor: Tony Moorey - commons.wikimedia.org

Většina současné stavby paláce však pochází z 19. století, protože budova byla téměř celá zničená požárem v roce 1834. Westminsterský palác, jak ho můžeme obdivovat dnes, byl postaven na základech shořelého původního paláce. Vznikl tak skvost, ve kterém naleznete více jak 1200 místností, některé jeho chodby se táhnou až tři kilometry, můžete vystoupat po stovce schodišť a shlížet z bezpočtu oken na jedenáct různých nádvoří či na řeku Temži.

Do komnat, ve kterých probíhá jednání vlády, vás nepustí. Veřejnosti je přístupná pouze určitá část paláce. I tak to ale stojí za to, věřte, že Westminsterský palác je dostatečně velký a zajímavý. Jestli zasedá vláda, poznáte to podle vlajky na věžičce takzvané Victoria Tower, kam se ukládají kopie schválených zákonů již od roku 1497. Druhou možností je podívat se na Big Ben (ovšem jen za tmy) – pokud svítí špička věže, parlament zasedá.

Pokud se rozhodnete pro prohlídku paláce, máte na výběr z několika možností. Mezi ty nejtypičtější patří prohlídka s audioprůvodcem (17,50 liber dospělý, 15 liber zvýhodněné vstupné a 7 liber děti) nebo s průvodcem (25/20/10 liber). V nabídce je také prohlídka i s odpoledním čajem nebo návštěva Victoria Tower a Big Benu.