Anglie

Globe - Shakespearovo divadlo

srp 18 2014

William Shakespeare je bezesporu jedním z nejslavnějších a nejoblíbenějších autorů divadelních her, který navíc tento žánr navždy změnil. Pokud se chcete vydat po jeho stopách, určitě si nenechte ujít divadlo Globe v Londýně, kde slavný spisovatel nějaký čas působil.

Divadlu Globe se přezdívá shakespearovo, a není divu. Jak jinak ho nazývat než po svém nejslavnějším spoluzakladateli? Divadlo najdete na Bankside čili jižním břehu řeky Temže v londýnské městské čtvrti Southwark. Ihned ho poznáte, je to opravdu originální, bíle natřená stavba.

William Shakespeare nechal divadlo Globe postavit spolu se svými divadelnickými společníky. Otevřeno bylo v roce 1599 a samotná stavba netrvala nijak dlouho, jen necelý rok. Globe zahájilo sezónu jak jinak než hrami slavného dramatika – první hrou bylo historické drama Jindřich V. a druhou komedie Jak se vám líbí. Divadlu se dařilo, navštěvovaly ho obrovské masy lidí, mezi nimi dokonce i šlechta. V tehdejší době byly totiž divadelní hry velmi populární.

Divadlo Globe

Divadlo Globe tak, jak vypadalo za Shakespeara - commons.wikimedia.org

Globe si svou oblibu vysloužilo také díky honosnému vzezření. Majetným společenským vrstvám nabízelo několik pohodlných galerií k sezení a pro královnu mělo vyhrazenou její soukromou lóži. Královna Alžběta do divadla docházela často, Shakespearovy hry chovala ve velké oblibě. I za rozpuku puritanismu a snahám zavřít nejen Globe, ale i ostatní „hříšná“ divadla držel zájem královny Globe nad vodou. Bohužel však zde roku 1613 vypukl požár, který divadlo zničil.

Poté, co bylo Globe znovu postaveno v opět poměrně krátké době, vydrželo pouhých pár let. V roce 1642 ho zbořili puritáni. Divadlo Globe, které dnes stojí na tom stejném místě, vzniklo až v sedmdesátých letech 20. století. Ačkoli sama o sobě je tato stavba mladá, snaží se věrně kopírovat původní divadlo Globe, a to včetně typu dřeva (cedrové) či střechy z rákosu.

V divadle se stále hrají (nejen) Shakespearovy hry, najdete v něm ale také tematický obchod, konají se zde výstavy i prohlídky pro veřejnost. A pokud s sebou máte děti, můžete je zabavit na přilehlém hřišti. Prohlídka bude dospělého stát 13,50 liber, studenta 11 liber a dítě od 5 do 15 let 8 liber.