Anglie

Harlaxton Manor – panské sídlo v Lincolnshiru

srp 13 2014

Na honosných panských sídlech v Anglii bylo vždy něco tajemného či atmosférického. Harlaxton Manor není výjimkou. Jeho unikátní architektonické zpracování z něj dělá obdivovanou stavbu, kterou si málokdo nechá ujít. A také je to místo, které filmaři často využívají k filmování především historických snímků.

Harlaxton Manor je panské sídlo, které se nachází ve vesničce Harlaxton v anglickém hrabství Lincolnshire. Bylo postaveno v roce 1837 a v jeho architektuře se mísí hned několik různých stylů. Najdete tu prvky alžbětínské architektury, jakobínského stylu, ale také prvků baroka. To vytváří neotřelý vzhled panství, které je symetrické a zároveň velmi bohaté na zdobnost. Je to zkrátka stavba, která vás na pár okamžiků přenese do viktoriánské Anglie.

Harlaxton Manor

Harlaxton Manor - autor: Saunder James - commons.wikimedia.org

Harlaxton Manor je vlastně druhým panstvím v Harlaxtonu. To první bylo postaveno na jiném místě už ve 14. století a pánům sloužilo jako rezidence pro hony. Harlaxton Manor se stavělo od roku 1837 do roku 1845 a jeho architektem byl Anthony Salvin. Panství bohužel přecházelo z majitele na majitele a postupně, zvláště během 20. století, začalo chátrat. Pak ho ale odkoupila Violet Van de Elst, obchodnice a vynálezce prvního holicího krému, ke kterému není třeba štětka. Violet panství nechala opravit a zavedla v něm elektřinu. Za druhé světové války Harlaxton Manor dokonce sloužil jednotkám RAF a později patřil i Standfordské univerzitě. Dnes je kampusem univerzity v Evansville. Během necelých tří století své existence zažilo panství opravdu hodně.

Harlaxton Manor dnes kromě univerzitě slouží také pro konání různých akcí nebo třeba i svateb. Jak už bylo zmíněno, často se tu také natáčejí filmy – například The Rulling Class (1971), Poslední dny generála Pattona (1986) nebo Zámek hrůzy (1999) s Catherine Zeta-Jonesovou a Liamem Neesonem.