Anglie

Katedrála v Canterbury

čec 15 2014

Na jihu Anglie se nachází jedna z nepůsobivějších a nejstarších křesťanských staveb – katedrála v Canterbury. Je právem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a dodnes patří k hojně navštěvovaným jak turisty, tak věřícími z celého světa.

Katedrála je a byla důležitým svatostánkem anglikánské církve po více než čtrnáct století a patří k nejvýznamnějším z dochovaných křesťanských staveb. Nachází se v jihovýchodní části Anglie ve městě Canterbury a je sídlem Arcibiskupa canterburského, které je vedoucím představitelem anglikánské církve.

Katedrála v Canterbury

Katedrála v Canterbury - autor: Hans Musil - commons.wikimedia.org

Katedrála v Canterbury má dlouhou a zajímavou historii. Prvním arcibiskupem byl Augustin z Canterbury, který byl vyslán papežem na misi do Anglie, kde roku 602 založil katedrálu a zasvětil ji Kristu. V průběhu století stavba prošla mnohými změnami, její chrámová loď byla prodloužena v 10. století, v jejím sousedství byl vystavěn benediktýnský klášter, poté byla na počátku 11. století těžce poškozena Vikingy a na jejích ruinách byla postavena katedrála v normanském stylu. Tehdy také vznikla velká zdobená krypta, která je dodnes největší v Anglii.

Ani ve 12. století nepotkalo katedrálu v Canterbury nic dobrého. Roku 1170 zde byl zavražděn Thomas Becket, arcibiskupa a lorda kancléře Jindřicha II., což byl neslýchaný čin. A o čtyři roky později zde došlo k požáru, který zničil východní křídlo – to bylo přestavěno ve stylu rané anglické gotiky. Na památku Becketa byl také přistavěn kostel Nejsvětější Trojice, kde jsou uloženy arcibiskupovy ostatky.

Dnes katedrála stále slouží věřícím a každoročně se zde koná více než dva tisíce bohoslužeb a dalších lokálních akcí. Proto raději zavítejte na oficiální stránky katedrály, kde je vždy uvedeno, v jaké dny je katedrála kvůli nějaké akci uzavřena veřejnosti. Kromě vlastní stavby také můžete zavítat do sklárny a podívat se, jak vznikají barevné vitráže, nebo do dílny, kde se restauruje, či knihovny.

Jinak je ve všední dny a soboty katedrála přístupná od 9:00 do 17:30 v létě a 17:00 v zimě a krypta od 10:00 do 17:30. V neděli je vždy otevřeno od 12:30 do 14:30 včetně krypty. Platí, že poslední vstup je povolen půl hodiny před zavírací dobou.

Za vstupné zaplatí dospělý 10.50 liber, zlevněné vstupné stojí 9.50 liber, předem objednané skupiny zaplatí 9 liber a děti pod 18 let 7 liber.