Anglie

Londýnské parky II.

bře 18 2013

V našem malém seriálu o londýnských parcích se dneska podíváme na Hyde Park, který je pravděpodobně nejznámějším parkem ve městě nad Temží.

Zelené plíce Londýna

Hyde Park je krásná zelená oáza klidu uprostřed rušného a neustále pulzujícího Londýna. Hyde Park jsou rovněž zelené plíce britské metropole, která má v současné době něco přes sedm a půl milionů obyvatel. Hyde Park je velmi příjemným místem, kde si můžete v klidu odpočinout a nabrat tak další energii a sílu k návštěvě dalších londýnských pamětihodností. V Hydu Parku si kupříkladu můžete sednout na lavičku, zasportovat si nebo se jenom projít a kochat se některými místními uměleckými artefakty.

Pixmac000059671767

Hyde Park sportovní foto z Pixmac

Krátké dějiny Hyde Parku

Dějiny Hyde Park začínají u anglického krále Jindřich VIII., který rozsáhlý pozemek obdržel od mnichů z Westminsterského opatství. Psal se tehdy rok 1536. Nejprve byl privátním revírem, který výhradně sloužil k pořádání královských honů. Charakter parku pozměnil až v roce 1637 král Karel I., který se odvážil kus zelené přírody otevřít pro londýnskou veřejnost.

Další velký zlom v dějinách parku přichází v roce 1820, kdy dochází k velké přestavbě parku, kterou navrhl architekt Decimus Burton. V té době získává park velmi různorodé a pestré uspořádání krajiny. Kdybyste se na Hyde Park podívali z ptačí perspektivy, tak uvidíte zednářský symbol kompasu.

Pixmac000082824309

Hyde Park umělecký foto z Pixmac

Zajímavosti Hyde Parku

Procházka po Hyde Parku není rozhodně fádní ani nudná. Velmi oblíbeným místem parku jsou umělá jezera Serpentine, která jsou jakousi pomyslnou přírodní hranicí mezi Hyde Parkem a Kensingtonskými zahradami. V severovýchodní části parku pak můžete narazit na Marble Arch, což je pěkný mramorový oblouk od Johna Nashe.

Další velmi zajímavou a známou části Hyde Parku je bezpochyby Speakers´ Corner, kde je povolena svoboda slova. Tento kout svobody mluveného projevu najdete v severovýchodní části parku. Dějiny svobodného řečnění se v Hyde Parku datují již od roku 1872, kdy toto povolení mělo předcházet násilným bouřím a nepokojům.

Praktické informace

Hyde Park je situovaný v městské části Westminster, která se nachází v bezprostředním sousedství s Kensingtonskými zahradami. K Hyde Parku se nejrychleji dostanete londýnským metrem, stačí vystoupit na stanici metra Hyde Park Corner nebo na stanici Knightsbridge či Lancaster Gate a Marblle Arch. Hyde Park je otevřený každý den od pěti hodin rána až do půlnoci.

První díl seriálu najdete zde.

Třetí díl seriálu najdete zde.