Anglie

Londýnské parky I.

bře 16 2013

Na e-průvodci jsme pro Vás připravili malý seriál o londýnských parcích. Dneska si představíme Regent´s Park, jenž je geniální kombinací městské zástavby a volné přírody.

Dějiny Regent´s Parku

Původně se celé oblasti říkalo Marylebone Fields a k městu ji připojil anglický panovník Jindřich VIII. Král zde velmi rád a často jezdil na své hony, což bylo jeho oblíbeným koníčkem. Celá oblast zůstala majetkem Koruny až do 17. století, kdy Oliver Cromwell pronajal pozemky sedlákům. Po roce 1811 vypršel sedlákům pronájem, takže se pozemky na Merylebone Fields opět vrátily Koruně.

Král Jiří IV. se pokusil celou oblast výrazným způsobem přebudovat. K tomuto nelehkému úkolu byl vybrán anglický architekt John Nash. V ambiciózním plánu Johna Nashe bylo, že celé místo bude oblastí plnou zeleně, vzrostlých stromů, romantických parků s jezírky a přepychových vil. Tento smělý plán se realizoval jenom částečně. Z původně navrhovaných dvaceti jedna vil bylo postaveno osm. Přes všechny překážky však nakonec John Nash udělal krásné zahradní předměstí, které je dodnes chloubou Londýna.

Pixmac000053101067 

Regent´s Park v Londýně foto z Pixmac

Regent´s Canal

Zajímavou součástí Regent´s Parku je Regent´s Canal, který byl vykopán až v roce 1820. Tento umělý kanál je přirozenou hranicí parku na severu. Regent´s Canal doporučujeme navštívit především v letních měsících, kdy od mola několikrát za den odplouvá „vodní autobus", kterým se dostanete až k Little Venice (Malým Benátkám), které se nacházejí západně od parku. Little Venice je krásné místo, které je obklopené překrásnými viktoriánskými domy.

Pixmac000066874771

V Regent´s Parku je také krásná zoo foto z Pixmac

Londýnská zoo

Londýnská zoologická zahrada je bezesporu hlavní atrakcí Regent´s Parku. Jedná se o nejstarší zoologickou zahradu na světě, která byla založena už v roce 1825. Z původních pěti akrů se rozrostla na třicet pět akrů. Zoologická zahrada je domovem mnoha exotických savců, plazů a ptáků.  Zoo je otevřeno každý den od desíti hodin až do setmění. Vstupné do zoologické zahrady činí pro dospělého 23 britských liber, pro dítě pak 18 britských liber. Vstup zdarma mají děti do tří let. Návštěva zoologické zahrady je tradičně velkým lákadlem zejména pro malé návštěvníky, kteří se v dětském koutku mohou povozit na některých zvířatech.

Další zajímavé stavby Regent´s Parku

Mezi další zajímavé stavby Regent´s Parku patří například Danish Church (Dánský kostel) nebo Winfield House, kde je v současné době umístěno velvyslanectví Spojených států amerických.

Druhý díl seriálu najdete zde.